"Jeśli chcesz dobrze spać musisz pamiętać, że o materac też trzeba dbać."

Po zakupie nowego materaca nie zdajemy sobie często sprawy, iż trzeba o niego odpowiednio dbać - aby zapewnić sobie najlepszą higienę i komfort. Należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad przy użytkowaniu materaca.


1

Właściwe położenie w łóżku

Materac powinien być dopasowany do rozmiaru łóżka które posiadamy. Powinniśmy tak dopasować go do ramy aby z każdej strony idealnie przylegał. Na powierzchni nie powinny być widoczne wybrzuszenia i nierówności.


2

Stelaż pod materac

Materac nie powinien leżeć bezpośrednio na podłodze. Tak pozostawiony nie będzie właściwie "oddychał" co może spowodować zbieranie się wilgoci w jego dolnej części. Odpowiednio dobrany stelaż powinien składać się z poprzecznych listew, tak aby między nimi była przestrzeń potrzebna do właściwej cyrkulacji powietrza. Nie wskazane jest stosowanie jednolitej płyty. Pamiętajmy rónież o tym że nieodpowiedni stelaż powoduje deformację materaca. Najlepszym rozwiązaniem są stelaże elastyczne.


3

Odwracaj materac

Aby przedłużyć żywotnośc wkładu i poprawić wentylowanie wnętrza materaca, należy co 6 m-cy przełożyć go na drugą stronę i obrócić o 180 0. Uwaga - w ten sposób nie postępujemy z materacami termoelastycznymi VISCO.


4

Materac nie boi się odkurzacza

Najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu i roztoczy materaca jest częste i dokładne odkurzenie go zwykłym domowym odkurzaczem. Jeśli materac posiada ściągany pokrowiec, ściągnij go i wypierz a wnętrze materaca odkurz. Ważne aby nie rozerwać lub uszkodzić pianki materaca.


5

Materac to nie poligon :)

Po materacu nie powinno się biegać ani skakać ponieważ może to spowodować uszkodzenia wkładu. Nie jest zalecane nakładanie materaca narzutą w ciągu dnia. Bobroczynny wpływ ma również regularne wietrzenie. Bezpośrednio na materace należy stosować prześcieradła lub ochraniacze. Ewentualne zabrudzenia usuwamy na bieżąco wilgotną ściereczką.


6

Pranie pokrowca materaca

Systematyczne pranie pokrowca w temperaturze 600, stanowi gwarancję zachowania odpowiedniej higieny spania. Pokrowca który nie ma wyrażnego oznaczkowania lub informacji na temat prania, nie należy czyścić chemicznie, prać na mokro ani przy pomocy pary wodnej.


7

Wymiana materaca

Wymiana materaca na nowy jest uzależniona od rodzaju użytych komponentów intensywności ekploatacji itp. przez co trudno określić jednoznacznie kiedy to zrobić. Należy pamiętać, iż maksymalny okres użytkowania materaca wynosi nie więcej niż 10 lat, jednakże ze względów higienicznych należy wymienić go na nowy po upływie 5 lat.